Achatina reticula

Výskyt:Tanzánie, Zanzibar, Východní Afrika

Teplota:25-30°C

Vlhkost:cca 80%

Achatina reticulata je 2. největší achatina. Její původní území je Tanzanie, Zanzibar a Východní Afrika.

Žije do 10-ti let, v zajetí se však doživá mnohem méně. Často se stane, že jedinec rychle vyroste a již během prvního roku života stihne naklást snůšku. Během dalších dvou let snese několik vyčerpávajích snůšek, při čemž hodně zhubne a zpět již nepřibere. Pak několik měsíců chřadne a nakonec umírá ve věku 2,5-4 roky.

Velikost ulity je obvykle 13-19 cm, zcela výjimečně i více. Tento druh velmi rychle roste, a proto má někdy křehký rostoucí kraj ulity a dochází tak k častému poškození. Při odlomení rostoucího kraje ulity se není čeho bát. Odlomená ulita velmi rychle doroste. Konečné velikosti může dosáhnout už za 6 měsíců života. 

Ulita má velmi hrubou strukturu. Základní barva je béžová a na ní jsou hnědé klikaté a rozmazané pruhy. Ty na starších závitech splývají a ulita dostává strakatý vzhled. Columella je čistě bílá . Hlava a hřbet jsou světle hnědé, zbytek nohy je béžový až krémový. A. reticulata se často zaměňuje s a. albopictou, která je jí v mládí podobná. Lze je však snadno rozeznat. Albopicta má apex  růžovo-červený, ale reticulata jej má vždy bílý. Nebo také podle hřbetu nohy. Reticulata má tmavší hlavu a od ní se táhne hnědý pruh. Albopicta však tento pruh na hřetu nohy nemá.

A. reticulata je pohlavně zralá za 5-10 měsíců. Po spáření klade 30-400 vajíček. Velikost vajíček je 0,7-1 cm . Líhnutí vajíček je závislé na teplotě, obvykle za 10-20 dní. Snůška se může opakovat až 4 x do roka. U tohoto druhu si musíme dávat pozor na křížení s ostatními druhy. Prokázané křížení je pouze s albopictou, ale pozor si musíme dávat i u ostatních druhů jako fulica nebo immaculata.

toto je ještě mladý jedinec

 

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode